Czyszczenie szamba, to obowiązek każdego właściciela domu

Chyba każdy posiadacz domku jednorodzinnego powinien zdawać sobie sprawę z faktu, jak ważne jest regularne czyszczenie szamba. Zaniedbanie tej sprawy doprowadzić może do przykrych konsekwencji. Jakich?

Bez względu na to czy mamy szambo plastikowe, czy betonowe, spływają do niego ścieki z całego domu. Każde szambo ma jednak określoną pojemność, więc kiedyś z pewnością się wypełni. W takiej sytuacji należy zadzwonić po wyspecjalizowaną firmę. Ta przyjedzie do nas i przy pomocy przystosowanego do tego pojazdu wybierze zawartość naszego szamba. Proste, nieprawdaż?

Okazuje się jednak, że niektórzy ludzie zapominają o obowiązku czyszczenia szamba, bądź celowo go ignorują. W takiej sytuacji nieuniknione jest wylanie się jego zawartości na pobliskie tereny. Wyciek może i nie będzie w stanie zalać niczego oprócz trawy, jest jednak bardzo dokuczliwy. Przez stosunkowo długi czas po nim, utrzymywać się może bowiem dosyć nieprzyjemny dla nosa ludzkiego zapach.

W przypadku samoistnej erupcji zawartości szamba nie rozchodzi się jednak o sam zapach. Fekalia dostają się bowiem do ziemi, w której nierzadko sadzone są warzywa, czy drzewka owocowe. W ten sposób trujące związki chemiczne mogą dostać się do przyjmowanych przez nas potraw.

Niezbyt miłe doznania zapachowe czy fekalia w ziemi, to tylko jedna z uporczywości wylanego szamba. Żyjemy bowiem w czasach o ściśle określonych regułach prawnych i jak się okazuje proceder taki jest z nimi niezgodny. Gdyby zatem o celowym zaniedbaniu dowiedział się któryś z organów ścigania, w najlepszym przypadku skończyłoby się tzw. kolegium. Gdyby sytuacja powtarzała się notorycznie, z pewnością nie obyłoby się bez drogi prawno-sądowej.